• Nasza oferta

 • ZAJĘCIA DLA DOROSŁYCH
 • ZAJĘCIA DLA DZIECI
 • O NAS
 • NABÓR
 • Masutatsu Oyama

  masutatsu_oyamaMasutatsu Oyama urodził się 27 lipca 1923 roku w Ryongri, w południowej Korei. Jego rodzina należała do klanu Yangban. Mając 9 lat zaczął uczyć się południowo-chińskiego Kempo.
  W 1938 wyjechał do Japonii. Tam zapisał się do japońskiej akademii powietrznej z zamiarem zostania pilotem, jednakże został pilotem samobójcą (shimpu – nazwa kamikaze, jest pogardliwa, została nadana przez japońskich emigrantów w USA ) ). Jego zainteresowanie sztukami walki pozwoliło mu na rozpoczęcie nauki Shotokan Karate w dojo Gishin Funakoshi na uniwersytecie Takushoku. Mimo wcielenia do wojska Oyama nadal intensywnie ćwiczył i zdobywał kolejne stopnie mistrzowskie. Okres po zakończeniu II wojny światowej był dla wszystkich młodych japończyków trudny , nie potrafili pogodzić się z przegraną ich ojczyzny. Nie ominęło to też Oyamy. W tym czasie zaczął trenować z So Nei Chu, mistrzem Goju-Ryu Karate – sztuki walki założonej w 1930 roku w Japonii przez Chojun Miyagi. So Nei Chu okazał się wspaniałym nauczycielem, zbudował siłę jego ducha przez pokazanie tajników Buddyzmu .
  W 1946 Mas Oyama zdecydował się na wyjazd w góry Kiyosumi w Chuba Prefecture. Niemały wpływ na tę decyzję miało wydarzenie, które w znacznym stopniu wpłynęło na jego postawę życiową. Mianowicie, stając w obronie kobiety, zabił uzbrojonego napastnika jednym uderzeniem. Przez 18 miesięcy trenował w samotności, pogłębiając też swoją wiedzę filozoficzną.
  W 1950 Mas Oyama rozpoczął walki z bykami, aby sprawdzić swoją siłę, również po to aby świat zauważył siłę jego karate. Oyama walczył z 52 bykami zabijając 3, a pozostałym łamał rogi cięciami ręką.
  Po powrocie z gór Oyama wygrał All Japan Karate Tournament, pokonując wszystkich sławnych karateków. Po turnieju jeszcze raz wyjechał w góry. Po powrocie sprecyzował zasady swojego stylu. W 1953 roku w Mejiro, Tokyo otworzył pierwsze dojo. Oyama połączył najlepsze techniki ze wszystkich znanych mu styli w jeden system. W ten sposób tworzył podstawy Kyokushin Karate. W 1963 roku rozpoczęto budowę światowego centrum które zostało oficjalnie otwarte w 1964. Wtedy też Mas Oyama dla swojej szkoły przyjął nazwę Kyokushin, co oznacza ekstremum prawdy, (bądź prawdę ostateczną). Od tego czasu Kyokushin karate zaczęło się dynamicznie rozwijać na całym świecie, i obecnie jest jedną z większych organizacji sztuk walki. W 1993 roku Mas Oyama gościł w Polsce na zawodach Oyama Cap, była to jego ostatnia podróż zagraniczna. Zmarł 26 kwietnia 1994 w szpitalu w Tokyo.